O NAGRODZIE

statuetki1

Idea

Design Alive Awards to pierwsze w Polsce nagrody przyznawane przez magazyn „Design Alive” za oryginalną i kreatywną umiejętność odpowiadania na potrzeby człowieka. To ambitne wskazanie twórców i promotorów: rozwiązań, produktów, usług czy przestrzeni powstałych z synergii designu, technologii, ekologii oraz biznesu ze świadomością zmieniającego się świata, a co za tym idzie, społeczeństwa.

Kategorie

Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: Kreator - za kreatywną pracę projektową w dziedzinie designu, architektury, mody; Strateg - za korzystanie z designu w zarządzaniu i budowaniu marki oraz Animator - za promocję i rozwój designu w Polsce. Od 2013 roku przyznawane są także wyróżnienia czytelników.

Kapituła

Co roku o wyborze laureatów decyduje Kapituła, w skład której wchodzą wybitni specjaliści i eksperci w dziedzinie designu, architektury, biznesu oraz nauk humanistycznych.

Wyboru laureatów dokonuje międzynarodowe grono jurorów, którego pracom przewodniczy Ewa Trzcionka, redaktor naczelna magazynu „Design Alive”. Kilkuosobowa Kapituła obraduje co roku w poznańskim centrum designu i kreatywności dla biznesu Concordia Design. To właśnie podczas tych posiedzeń zapadają najważniejsze decyzje. – Podczas pierwszej edycji konkursu wydawało nam się, że nie znajdziemy tylu osób, które w znaczący sposób oddziaływają na naszą rzeczywistość.  Jak się okazało, Polska owocuje postaciami, które wpływają na jej kształt – przyznaje Ewa Trzcionka.

Laureaci

W 2012 roku nagrodziliśmy za projekt domu, w 2013 byliśmy na tyle odważni, że przyznaliśmy nagrodę za drobną rzecz – elementy do samodzielnego majsterkowania. Ale nie baliśmy się postawić na wielkie, i to dosłownie, przedsięwzięcie, jakim jest produkowanie pociągów, jeżdżących po kilku krajach w Europie, a wytwarzanych właśnie w Polsce.

Według Zuzanny Skalskiej zajmującej się na co dzień badaniem trendów, pozytywnym zaskoczeniem ostatniej edycji była duża ilość nie tyle wybitnych jednostek, co całych zespołów. Bo dobry design to również umiejętne wykorzystanie sieci i powiązań między ludźmi. – To człowiek jest w centrum wszechświata, również tego projektowego. Dostrzegliśmy osoby, które potrafią wejrzeć w istotę człowieczeństwa i to wielki sukces każdej edycji Design Alive Awards – wyjaśnia redaktor naczelna „Design Alive”.

Statuetka

Już nazywana „Oskarem Designu”. Nie tylko ze względu na jej znaczenie, ale również stworzyciela trofeum. Na kolejne edycje konkursu statuetki przygotowuje Oskar Zięta, projektant i naukowiec, twórca autorskiej technologii FiDU. Obiekt jest pokryty trzema mikronami szlachetnego materiału – miedzi. Nie zabezpiecza jej jednak żaden lakier, stąd nie istnieją jakiekolwiek bariery ze światem zewnętrznym – to symbol otwartości na otoczenie. „Miedziana skóra” statuetki jest czuła na każdy dotyk i na zawsze będzie już nosić każdy ślad dotykającej ją dłoni. W ten sposób tworzy się jej indywidualna historia.

W statuetkach zapisano też symbolikę jednoczenia – „oczko” – element łączenia fragmentów konstrukcyjnych ze sobą w sieć. I to ludzie o predyspozycjach do spajania się z innymi są predestynowani do tego, by tworzyć pełniej i rozważniej oraz rozwiązywać problemy, z którymi się borykamy na co dzień. Od 2013 również faworyci czytelników otrzymują nagrody w postaci medalionów, także zaprojektowanych przez Oskara Ziętę.

Międzynarodowa promocja i sieć wymiany idei

Design Alive Awards to nie tylko nagrody, ale także całoroczny projekt promocji idei konkursu oraz jej laureatów. Uroczysta warszawska gala finałowa konkursu jest corocznym spotkaniem liderów opinii ze środowiska designu, architektury, mody i biznesu. Multimedialna wystawa konkursowa odwiedza najbardziej prestiżowe targi i festiwale designu w Polsce i na świecie podczas których organizowane są inspirujące spotkania z ambasadorami konkursu: laureatami oraz członkami jury. Dotychczas w wydarzeniach z cyklu DESIGN ALIVE AWARDS Exhibition & Talks on Tour wzięło udział ponad 500 tys. osób.

Regulamin konkursu Design Alive Awards 2014